FAQ

Jak rozpouštění tašek funguje?

Tašku nebo sáček vložíte do nádoby, zalijete horkou vodou alespoň o 85 °C. Solubag se rozpustí do 5 minut.


Rozpustí se stejně ve slané i ve sladké vodě?

Ano, pokud její teplota dosáhne 85 °C, rozpouští se nezávisle na typu vody. 


Neucpe mi rozpuštěná taška potrubí?

Pokud je taška řádně rozpuštěná v  85 °C, potrubí neucpe a chová se úplně stejně, jako jakákoli jiná tekutina vylitá do výlevky. 


Proč potřebuju tašku Solubag, když jsou na trhu bioplasty, kompostovatelné plasty a papírové tašky? 

Hodně náhražek plastů používá alespoň část ropných látek, které míchá s biomasou ze zemědělských výpěstků (škrob z kukuřice, brambor,...). Výsledkem je prakticky stejná devastace přírodních zdrojů a stejné problémy s  rozkladem, jako u klasických plastů. Některé kompostovatelné plasty potřebují velmi specifické prostředí kompostu a pokud ho nemají (na domácím kompostu ani na skládkách z  principu odpadu nemohou nastat správné podmínky), nerozloží se, ale rozpadá se velmi pomalu. Pro výrobu papírových tašek je potřeba obrovské množství energie, vody a stromů. Ani jedna z  těchto alternativ není řešením. Hlavně masová produkce je nemožná. 


Má Solubag nějaké certifikáty kvality?

Jsme držitelé celosvětového patentu pro výrobu materiálu Solubag a 14 certifikátů kvality, včetně Certifikátu SGS a Certifikát ISO 14855-1 o biologické rozložitelnosti.


Lze vyrobit tašku přesně podle mých požadavků?

Ano, můžeme vyrobit tašky mnoha různých rozměrů, o různé tloušťce materiálu, nosnosti nebo různé teplotě rozpustnosti. 


Rozpustí se mi taška v  dešti?

Aby se taška nebo sáček začali rozpouštět, je nutné je ponořit do horké vody alespoň o 85 °C. Déšť nebo vlhké prostředí sáčkům a taškám neublíží. Při dlouhodobém opakovaném vystavení studené vodě může dojít ke snížení nosnosti.


Mohu sáček použít na potraviny?

Pokud potravina nemá na povrchu tukové látky a je v suchém stavu, pak je možné sáček i tašku použít. Více informací zde.


Co když omylem vypiju roztok s rozpuštěnou taškou?

Po tašce zůstane ve vodě jen malé množství nazávadných látek. Chilští vědci na prezentacích roztok z tašek pijí a dokazují tím jejich nezávadnost. Přesto však pití roztoku nedoporučujeme, zvláště roztoku z použitých tašek. 


Jakou nosnost mají Solubag tašky?

Stejnou nebo větší nosnost než klasické plastové sáčky a tašky. Robustnost materiálu, ze kterých jsou tašky a sáčky vyrobené, lze upravit na míru. 


Jsou v  plánu i další produkty z  materiálu Solubag?

Ano, materiál se stále vyvíjí a pracuje se na jeho zdokonalování. V  tuto chvíli můžeme nabídnout jednorázové oblečení, pytle na odpadky, jednorázové potahy na sedadla v hromadné dopravě, rukavice nebo overal.


Je pro výrobu tašek potřeba speciální stroj?

Pro výrobu tašek a sáčků Solubag není potřeba žádných zvláštních zařízení - mohou se vyrábět ve stejných strojích, jako stávající poddajné plastové fólie. Stačí stroj důkladně vyčistit, nastavit teplotu a nahradit ropné granule ve stávajících strojích granulemi Solubag.


Když tašku nerozpustím, ale vyhodím, rozloží se beze zbytku?

Ano, i když tašku vyhodíte do směsného odpadu, vlivem působení vody a mikroorganismů se rozloží za cca 180 dní.


Jak nejlépe zlikvidovat sáček nebo tašku Solubag?

SÁČEK můžete zalít horkou vodou, která vám zbyla v  konvici po zalití šálku kávy nebo čaje, můžete ho dát do myčky spolu s  nádobím nebo do pračky k  prádlu, pokud perete na více než 85 °C. 

TAŠKU doporučujeme rozpouštět v  nádobě zvlášť - obsahuje totiž bavlněnou nit, která by v  pračce nebo v  myčce mohla způsobovat problémy. Tašku ani sáček nesplachujte do záchodu, do umyvadla a jiných výlevek, ve kterých voda nedosáhne 85 °C. V takovém případě se taška nerozpustí hned, ale začne proces pomalé degradace a mohlo by dojít k  ucpání potrubí.

Výrobky Solubag vždy buď vyhoďte do směsného odpadu nebo rozpusťte ve vodě o 85 °C a teprve rozpuštěný roztok vylijte do výlevky.


Nepřispívá uhlík v  rozpuštěném roztoku tašky ke skleníkovým plynům v  ovzduší?

Rozložením polyvinylalkoholu CH2-CH-OH vzniká voda a uhlík. Uhlík není v plynném stavu CO2 a nedostává se do atmosféry coby skleníkový plyn.


Z  čeho se tašky a sáčky vyrábí?

Surový materiál vzniká z přírodních plynů a dalších neškodných látek (přesné složení je chráněno patentem), vzniká pak neropný polyvinylakohol (PVA). Podobná látka se používá např. k  potahování vitaminových kapslí. 


Mohu si na tašku nechat vytisknout firemní logo nebo jinou grafiku?

Samozřejmě. Počítejte s tím, že na tomto materiálu nebudou přirozeně barvy tolik syté jako na papíře. Tisk je potřeba objednat ve firmě Kyosun, s.r.o. 


Budou k  dostání i výrobky v  jiné než v  průsvitné a bílé barvě?

Aktuálně testujeme probarvení materiálu pro výrobu barevných tašek. Zatím lze vyrobit tašky spíš poloprůhledné a v pastelových odstínech.