7 důvodů, proč přestat používat klasické plastové tašky a sáčky

30.10.2019

Ačkoli na plastové tašky už narazíme v menším měřítku, stále jich v našem životě koluje velké množství. Plastovou tašku nabízí drtivá většina obchodů a jednorázové plastové sáčky jsou volně k dispozici téměř u každé zeleniny, ovoce nebo pečiva, často jako jediná nabízená alternativa. Tyto sáčky používáme jako samozřejmost, jsou neodmyslitelnou součástí našeho moderního a pohodlného života.

Zřejmě jen málokdo z nás si však uvědomuje, jak závažný dopad mají plastové tašky a sáčky na životní prostředí. Jsou součástí globálního znečištění, představují nebezpečí pro zvířata a s největší pravděpodobností i pro člověka. Některé státy se rozhodly pro částečný nebo dokonce úplný zákaz plastových tašek a jednorázových plastových sáčků (v současnosti více než 127 zemí) a jejich počet stále roste. 

Přinášíme vám 7 důvodů, proč bychom se měli plastových sáčků a tašek zbavit úplně

  1. Plastové tašky a sáčky znečišťují oceány, řeky a pevninu. Protože jsou plastové sáčky lehké, vítr je dokáže odfouknout do vzdáleností několika kilometrů. Sáčky tak často končí v křoví, na stromech, chycené v plotech nebo plují v potocích, řekách a rybnících, kde představují hrozbu pro přírodu. Plastové sáčky se mohou dostat až do moře, kde se přidají k dalším 20 milionům kusů plastů, které v současnosti plavou oceánem a přispívají k celosvětovému znečištění.

  2. Plastové tašky a sáčky se nerozkládají. Plasty vyrobené z plastů na bázi ropy se nerozkládají, ale rozpadají se na menší a menší části, tzv. mikroplasty a nanoplasty. Tyto částečky se dostávají do půdy a vody, a tím pádem i do organismů divokých zvířat. V tuto chvíli plavou mikroplasty ve čtyřech pětinách pitné vody.

  3. Plastové sáčky a tašky jsou nebezpečím pro divoká zvířata. Protože jsou plastové sáčky chycené na stromech a plavou ve vodě, zvířata si je často pletou s potravou. Pokud zvíře plast pozře, jeho trávicí systém si s ním v drtivé většině případů neporadí, takže zůstává v žaludku nebo střevech zvířete, kde způsobuje záněty, zácpu a následně smrt. Plastové sáčky mohou být i příčinou zadušení nebo vyhladovění a někdy i ztráty pohyblivosti, pokud se zvíře zamotá do plastových sítí apod. V krajním případě mohou jednorázové plasty vést k ničení celých ekosystémů.

  4. Plastové sáčky a tašky mohou být nebezpečné i pro člověka. Ačkoli výzkumy stále probíhají, existují teorie, že na mikroplastové částice se mohou přichytit patogeny a "dojet" na nich až do těl zvířat, která končí na našem talíři. Z plastů se navíc uvolňují chemikálie, která se mohou hromadit v tělech chovných zvířat. Pokud produkty z těchto zvířat sníme my, mohou plasty negativně ovlivnit i naše zdraví. Podle některých vědců se také může stát, že s těmi nejmenšími částečkami mikroplastů si náš organismus neporadí a postupně se nám začnou usazovat v těle a působit zdravotní komplikace. Výzkumy stále probíhají, ale problém mikroplastů bychom neměli brát na lehkou váhu.

  5. Plastové sáčky a tašky se těžko recyklují. Ačkoli téměř všude dnes najdeme kontejnery na tříděný odpad, pravdou je, že recyklování plastového odpadu je často výzvou. Podle oficiálních údajů EKOKOM se v ČR podaří vytřídit 69 % plastových obalů, z nichž asi polovina putuje na recyklaci. To znamená, že v ČR celkem zrecyklujeme pouze okolo 35 % všech vyhozených plastových obalů. Zbytek končí na skládce, ve spalovně nebo cementárně.

  6. Plastovými sáčky a taškami zbytečně plýtváme. Pokud všichni přestaneme vyhazovat plastové tašky a sáčky hned po jednom použití, je velmi pravděpodobné, že se nám jich doma začne hromadit obrovské množství. Každý z nás zvládne využít jen určité množství sáčků a tašek, navíc většina z nich má velmi dlouhou živostnost. I přesto jsme si zvykli tyto tašky a sáčky považovat za spotřební zboží a mnohdy je vyhodíme dlouho předtím, než je nutné. Čím více plastových tašek vyhodíme, tím horší bude celosvětová "plastová krize".

  7. existují alternativy, které mohou plastové tašky a sáčky efektivně nahradit. Na nekonečnou zásobu jednorázových sáčků a tašek jsme si snadno zvykli, ale přechod na udržitelnější neplastové výrobky může být stejně jednoduchý. Alternativou k plastovým brčkům mohou být bambusová brčka, potraviny můžeme skladovat ve sklenicích, a i tašky a sáčky se dají nahradit, například materiálem Solubag, který se snadno rozpustí v horké vodě, jeho zavedení do výroby je velice snadné a nezatěžuje životní prostředí. I když Solubag nerozpustíte v horké vodě, ale jednoduše vyhodíte do směsného odpadu, za 180 dní se díky povětrnostním vlivům a působení mikroorganismů v půdě rozloží na látky, které přirozeně najdeme v přírodě.

Pláže i mořské dno v okolí Evropy je zamořené vrstvou plastového odpadu

Pokud brzy nenahradíme plastové tašky a sáčky některou méně destruktivní alternativou, můžeme za pár let zjistit, že jsme se obklopili mikroplasty, které budou negativně ovlivňovat naše zdraví a kterých se nebudeme schopní zbavit. Jedním z řešení může být právě materiál Solubag, který v tuto chvíli nabízí tašky, sáčky a některé ochranné prvky oblečení, ale jeho sortiment postupně rozšiřujeme a pracujeme na nových produktech

Naším cílem je nahradit co největší množství plastových výrobků ekologickou variantou Solubag. Náhrada plastových tašek a sáčků eko alternativou je pro nás první krok, který může znamenat revoluci.