Revoluční materiál Solubag

05.07.2019

Solubag je revoluční materiál. Na první pohled připomíná klasický sáček, ale už po pár vteřinách si všimnete několika rozdílů. Sáčky Solubag jsou pevnější, mají jinou texturu na omak a hlavně - můžete je rozpustit ve vodě. Solubag tak slibuje ekologickou likvidaci a konec zatěžování životního prostředí. 

Jak to funguje?

Solubag vzniká na základě patentované technologie. Vzniká neropný polyvinylalkohol (PVA) - tato dobře známá látka se používá například k  potahování lékových kapslí. Obyčejně se vyrábí z ropy, ale při výrobě materiálu Solubag se žádná ropa nepoužívá. Vzniká ekologicky a zdravotně nezávadná látka. Dokonce je možné přesně nastavit rozpustnost Solubagu v závislosti na teplotě vody.

Sáčky a tašky stačí pak vložit do nádoby s vodou a zamíchat. Za pár minut se úplně rozpustí. Zbudou jen látky, které se vyskytují přirozeně v přírodě a neškodí životnímu prostředí.  

Uvádíme na trh...

V  současné době uvádíme na trh sáčky a tašky z netkané textilie. Oba tyto výrobky se snadno rozpustí v horké vodě o teplotě 85 °C. Dále pak rozšiřujeme sortiment o  ochranné pomůcky.

Materiál Solubag je však variabilní. Teplotu, ve které se sáčky začnou rozpouštět, lze upravit. Dají se tak vyrobit sáčky, které se rozpustí už ve studené vodě (používají se v zemích se suchým podnebím, např. Chile) až po téměř vroucí vodu. Obrovskou výhodou je, že není potřeba zavádět nové stroje - granulát Solubag stačí vyměnit za stávající ropné granule v jakémkoli stroji na výrobu sáčků. Stroj Solubag je bez problémů zpracuje.

Solubag je současně materiál s velkým potenciálem. Po určité úpravě by se z něj mohly vyrábět pytle na odpadky, přepravky, rukavice, obaly na jídlo nebo jednorázové nádobí.

Neplastové sáčky i tašky z netkané textilie se dají potisknout netoxickými barvami. 

Jak materiál Solubag vznikl?

Solubag původně vznikl v  Chile jako vedlejší produkt při výrobě rozpustných kapslí s čisticími prostředky. Pobřeží Chile navíc řeší velký problém s plastovými odpadky a stalo se první jihoamerickou zemí, která úplně zakázala prodej jednorázových plastových tašek. Chilští výzkumníci proto zasvětili tři roky vývoji a inovaci tohoto materiálu, který je ohleduplný k životnímu prostředí. Chilská společnost, která Solubag vyvinula, má složení tohoto materiálu potvrzené Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv v Chile, získala cenu za nejlepší inovaci z oblasti Latinské Ameriky a spolupracuje s firmami v Silicon Valley.

Výzkumníci Roberto Astete a Cristian Olivares, kteří materiál Solubag objevili, tak možná našli řešení současného problému s  plasty a mikroplasty, které se prakticky nerozkládají a dennodenně zamořují naši planetu rostoucím množstvím odpadu. O nezávadnosti Solubagu tato dvojice přesvědčuje tím, že na každé prezentaci roztok s rozpuštěným neplastovým sáčkem pije a oba výzkumníci se těší pevnému zdraví. 


Máte zájem o velkoobchodní spolupráci? Vyplňte prosím registrační dotazník.