Solubag - řešení plastové krize

14.08.2019

Hlavním cílem materiálu Solubag je úplné odbourání plastových sáčků na jedno použití. Takových sáčků a jednorázových tašek se na celé naší planetě ročně použije 5 trilionů (5 000 000 000 000). 70 % z nich skončí v našem životním prostředí. 350 milionů z nich skončí v naší půdě, kde se budou rozkládat více než 500 let. 

Máme tu několik alarmujících čísel

Každým rokem v oceánech skončí 10 až 20 milionů tun plastového odpadu, který výrazně ohrožuje život jak pod vodou, tak na pevnině. V současné době se ročně vyrobí zhruba 300 milionů tun plastu. Ten je natolik rozšířený, že recyklační systémy nestíhají. Podle OSN bude do roku 2050 plavat v oceánech více plastů než ryb.

Stále rostoucí hromady odpadků

Plovoucí ostrovy odpadků v oceánu, které už dosahují poloviny rozlohy Evropy, jsou obrovskou ekologickou zátěží pro naši planetu a mají katastrofální dopad na celý ekosystém. Součást tohoto odpadu jsou i plastové tašky a sáčky.

Obrázky zvířat udušených plastovými sáčky, zamotaných do plastových vláken či provazů nebo zvířata, která zemřou hlady, protože mají žaludek plný kousků plastů, jsou smutnou denní realitou.

V Česku se přitom ročně vyhodí skoro čtvrt milionu tun plastů a každým rokem se jejich objem zvětšuje. Samotné Ministerstvo životního prostředí proto vyzývá firmy, aby plasty omezily (iRozhlas).

Mikroplasty nejsou jen "mikronebezpečím"

Každým dnem přibyde na naší planetě hromada plastového odpadu, který se nerozkládá, ale rozpadá se na mikroplasty. Tyto mikroplasty se dostávají do těl zvířat, která jíme, dostávají se do naší pitné vody a ničí život v oceánech i na souši. Vědci si zatím nejsou jistí, jak velké škody mohou napáchat v lidském těle. Faktem ale je, že plasty jsou obrovskou zátěží pro ekosystém a tedy i nebezpečím pro člověka. Více o problému zde.

Řešením je Solubag

Materiál Solubag nabízí revoluční řešení pro sáčky a tašky z netkané textilie, které se rozpustí ve vodě. Solubag sáčky a tašky neznečišťují životní prostředí. Už do 5 minut se rozpustí buď ve studené nebo v horké vodě, a zanechávají za sebou jen látky, které se přirozeně vyskytují v přírodě. Mají stejnou nebo větší nosnost, než běžné plastové sáčky a tašky. Pro jejich výrobu není potřeba žádných zvláštních zařízení - mohou se vyrábět ve stejných strojích, jako stávající poddajné plastové fólie. Jednoduše stačí vyměnit granule za surový materiál Solubag.

Naděje přichází z Chile

Solubag je materiál pocházející z Chile, kde vláda zakázala všechny plastové sáčky a tašky a porušení tohoto zákazu trestá tučnou pokutou. Proto chilští výzkumníci vyvinuli nový materiál, ve kterém figuruje neropný polyvinylalkohol (neboli PVA). Vznikla tak látka podobná té, která se používá například k potahování vitamínů nebo lékařských tablet, a která je lidskému zdraví neškodná. 

Ekologické, praktické a s vizí pro lepší budoucnost

Tašky Solubag se rozpustí ve vodě už do několika minut bez jakékoli kontaminace, na rozdíl od klasických plastových sáčků, které se rozkládají 150-500 let. Sáčky a tašky Solubag jsou proto šetrné k životnímu prostředí. Při použití Solubagu se navíc zákazník sám rozhoduje, kdy tašku nebo sáček zlikviduje. Vodní roztok s rozpuštěným sáčkem nebo taškou Solubag je ekologicky nezávadný.

Spotřebitel volá po změně - dejte mu ji

Společenské mínění se čím dál víc přiklání k ekologické produkci a lidé si začínají uvědomovat zodpovědnost každého jednotlivce i firem v boji za udržitelnou planetu. Proto vynálezci Solubag stále pracuje na vývoji tohoto materiálu, který by jednou mohl být ekologickou variantou tašek, obalů, pytlů na odpadky, nebo jednorázového lékařského materiálu.. Převzít zodpovědnost za následující generace můžete už dnes. Vyměňte plastové, tzv. bioplastové i papírové a bavlněné sáčky a tašky za Solubag. Přispějte k záchraně životního prostředí. 


Máte zájem o velkoobchodní spolupráci? Vyplňte prosím registrační dotazník.