7 tipů, jak omezit plasty během cestování

25.02.2020

Díky nešetrnému chování jsme si zahltili planetu plasty. Plasty se nacházejí nejenom v řekách i mořích, ale i díky tomu, že se rozpadají na stále menší a menší částice (mikroplasty), je nalezneme i ve vodních živočiších, které pak konzumujeme.

Podle studie University of Newcastle sní, nebo vypije každý člověk týdně cca 5 gramů plastů, což odpovídá jedné kreditní kartě. Studie dále uvádí, že 5 gramů plastu odpovídá asi 2 tisícům mikroplastových částic, a jsou to kousky menší než 5 milimetrů. Dalších 1700 mikročástic týdně může člověk dostat do svého těla i prostřednictvím vody, kterou pije.

A co je velkým problémem plastů? Je to především jejich dlouhá doba rozkladu. Převážná většina plastů se rozkládá i 1000 let a výše. Pokud se tedy chceme vyhnout dopadu změny klimatu a velkého množství plastových odpadků všude kolem nás, musíme začít jednat právě teď. Říkáte si, co já jako jedinec zmůžu? Zmůžete hodně - stačí například odmítnout brčka v restauraci, nebo plastový příbor na jedno použití u stánku. I s takto malými krůčky lze přispět k lepšímu životnímu prostředí.

A jak tedy ulehčit od plastů v době cestování?

Odpovědní cestovatelé, kteří se rozhodli nepoužívat jednorázové lahvičky během svého cestování, můžou snížit počet plastových lahviček (např. jednorázové lahvičky v hotelích, malé plastové PET lahve v letadle) až o tucet. To už je hezký počet plastů, které jako jedinec můžete ušetřit jejich nepoužíváním, nemyslíte? Dalším způsobem, jak přispět k lepšímu životnímu prostředí, je nákup ekologicky šetrných cestovních produktů, anebo stačí jen nenakupovat tolik méně jednorázových, plastových věcí.

Nyní se podívejme na nejlepší způsoby, jak můžete jako cestovatelé snížit množství plastů, které standardně používáte, když cestujete.

7 tipů, jak snížit používání plastů, když cestujete:

Cestujte s vlastní lahví vody

Nosit si vlastní láhev na vodu je skvělý způsob, jak snížit (nebo eliminovat) každodenní nákup plastových lahví na vodu. V letadle dostáváme kolikrát i balení velikosti pár doušků vody, a proto se nabízí jednoduché řešení - vezměte si svou lahev do letadla a požádejte letušku, aby Vám vodu do vaší lahve dolila.

Noste opakovaně použitelnou nákupní tašku

Vždy mějte u sebe tašku, kterou použijete vícekrát (např. tašky Solubag😊). Kvůli tomu se vyvarujete nákupu nové plastové tašky, když jdete na nákup. Typickým příkladem chronického nadužívání plastových tašek jsou prodejci na trzích, kteří vám ovoce či zeleninu dají do mikrotenových sáčků. Opětovně postačí mít vždy u sebe svou vlastní tašku, nebo použijte batoh, se kterým cestujete.

Používejte filtrační lahve

V mnoha rozvojových zemích se lidé ze západního světa nemohou napít vody z kohoutku, neboť by jim ve většině případů kohoutková voda způsobila zažívací problémy a několik hodin utrpení na toaletě. Tudíž jako jedna z variant, která se nabízí, je pití vody z plastových lahví (ale my chceme snížit spotřebu plastů), nebo si s sebou na dovolenou vzít filtrační lahev. Filtrační lahev můžete také využít v letadle, kde si do ní necháte nalít vodu od letušky, tudíž zabijete dvě mouchy jednou ranou.

Nejezte v letadle Airline Food

Letecké společnosti balí svá jídla do velkého množství plastů. Jsou jimi zabalené nejen potraviny, ale i příbory, plastové kelímky nebo plastová brčka. Plastový odpad je enormní. Je samozřejmé, že hlady v letadle umřít nechcete, tudíž ideálním řešením je příprava vlastního jídla. Připravte si jídlo doma a vezměte si ho s sebou, nebo si ho nakupte bez plastových obalů před cestou na letiště.

Noste si vlastní příbor

Jednoduché a prosté řešení. Noste si svůj příbor. Tím eliminujete používání jednorázových plastových příborů.

Při nákupu jídel na ulici se vyhýbejte plastovým obalům

Pouliční prodejci potravin milují plasty, hodně plastů. Plastové obaly na jídlo jsou pro ně nejjednodušší nádobou, kterou vám, jako hladovému zákazníkovi, nabídnou. Řešení? Cestujte s vlastní miskou nebo krabicí s jídlem. Vlastní miska pomůže eliminovat už tak velké množství odpadů zejména typické pro asijské země.

Nepoužívejte lahvičky na šampóny v hotelech/ Airbnb na jedno použití

Všichni to známe, vejdeme do hotelového pokoje, kde na nás v koupelně čeká celá řada malých plastových lahviček v podobě šampónů, kondicionérů a sprchových gelů. I když to na první pohled vypadá velmi pohostinně, věřte, že zrovna tento typ plastových lahviček je jedním z nejběžnějších plastových odpadů v moři. Jako nejjednodušší řešení je si přivést svůj šampón a vlastní kondicionér.

I vy můžete přispět k lepšímu životnímu prostředí bez plastů, které zamořují planetu Zemi. Udělejte tyto malé krůčky, za které vám vaše planeta poděkuje. 💙